czwartek, 9 czerwca 2011

Malarz świata ułudy

Malarz świata ułudy opowiada o Japonii tuż po II wojnie światowej z perspektywy malarza, który za pomocą swego talentu rozbudzał nacjonalistyczne postawy ludzi przed wojną i podczas jej trwania.

W Japonii  panują okupanci amerykańscy, naród japoński walczy zaś o to, by na nowo się rozwinąć i podnieść z klęski. Z tego względu ludzie przyczyniający się wcześniej w jakiś sposób do propagandy wojennej uważani są za takich, którzy krajowi przyczynili wyłącznie szkód.

W tym wszystkim młodsza córka Ono, głównego bohatera, znajduje się w trakcie przedmałżeńskich pertraktacji. Zachodzi obawa, że przeszłość ojca może rzutować na nią jako na kandydatkę na żonę. To sprawia, że Ono wraca wspomnieniami do swojej przeszłości i spraw, w które wówczas wierzył i rozlicza się z nimi sam dla siebie.Książka, chociaż porusza trudne tematy, sprawia wrażenie pogodnej - można ją przyrównać do złotej jesieni. Trochę można w niej znaleźć refleksji nad ludzką pamięcią oraz nad postawami Japończyków, z ich poddaństwem wobec ludzi o większym autorytecie, a także nad samobójstwem, które przez wielu postrzegane jest jako jedyne honorowe zadośćuczynienie za swoje błędy.

Pogodne wrażenie książka być może sprawia z powodu lekkiego, spłyconego potraktowania poruszanych tematów. Odniosłam wrażenie, że niewykorzystany został cały potencjał, jaki ta opowieść w sobie miała. Tak, jakby wszystkie problemy zostało ledwo, ledwo zaznaczone, by jedynie zasygnalizować ich istnienie, bez rozwodzenia się nad nimi. Do tego pogodnego wrażenia dokłada się postawa Ono, potrafiącego przyznać przed sobą, że popełniał błędy, ale popełniał je w dobrej wierze i działał z całą swoją energią w imię tego, w co wierzył.

Malarz świata ułudy nie jest arcydziełem, które trzeba konieczne przeczytać, pozostawia jednak po sobie uczucie czegoś napisanego z dobrym smakiem i nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką.Metryczka:
Autor: Kazuo Ishiguro
Tytuł: Malarz świata ułudy (An artist of the floating world)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 83-7255-452-8
Ilość stron: 192

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz