piątek, 13 maja 2011

Zodiac: Thriller ekologiczny

Zodiac to druga z kolei powieść Stephensona (pierwsza, The Big U, nie ukazała się w Polsce), wydana w 2001 roku przez Zysk i S-ka.

Tytułowy Zodiac to marka pontonów, które w powieści używane są przez organizację GEE - Grupę Ekologiczych Ekstremistów, przeważnie do poruszania się po bostońskim porcie. Głównym bohaterem jest Sangamon Taylor, przez przyjaciół nazywany S.T. Z wykształcenia jest chemikiem, zajmuje się przede wszystkim zanieszczyszczaniem środowiska ściekami i organizowaniem akcji przeciw firmom, które dopuszczają się łamania prawa w zakresie ochrony środowiska m.in. w taki sposób, by jak najbardziej ośmieszyć je w mediach.Gdy odkrywa duże stężenia freonów w porcie i rozpoczyna śledztwo w tej sprawie naraża się bardziej niż zwykle - tym razem nie tylko firmie podejrzewanej o odpowiedzialność za zanieczyszczenia, ale także grupie satanistów, a z czasem i FBI, które zaczyna uważać ST za terrorystę.

Zodiac pisany jest w narracji pierwszoosobowej - u Stephensona jak dotychczas z taką formą narracji spotkałam się wyłącznie w Peanatemie, chociaż na przeczytanie na półce wciąż czeka Cryptonomicon. Książki Stephensona, które czytałam do tej pory łączył pewien wspólny styl pisarski, mimo tego, że należą do różnych gatunków i widząc fragmenty tamtych dzieł w sieci przed przeczytaniem odgadłabym autora. W przypadku Zodiacu nie mogę tego napisać - zapominałam w trakcie czytania, kto napisał tę książkę, czego nie dało się zrobić przy innych utworach Stephensona. Przyznaję jednak, że można odnaleźć tu zapowiedzi późniejszego stylu pisarza w kilku dialogach - najbardziej podobne są do tych, jakie odnaleźć można w Cyklu Barokowym. Chwilami z lekką ironią ten twórca potrafi wytknąć wady ludzi bądź rzeczywistości.

Zodiac to przede wszystkim wartka akcja, jak na porządny thriller przystało. Nie zabraknie tu przemocy, broni czy pościgów, a także nieco polityki - czy ktoś będzie zdziwiony, gdy napiszę, że w afery ekologiczne bywają zamieszani kandydaci na kandydatów na prezydenta?

Ogólnie książkę przeczytałam z zainteresowaniem, bez znużenia. Widać przepaść między późniejszymi, świetnymi utworami Stephensona a omawianą przeze mnie pozycją, jednak nie jest to wielka otchłań, a raczej coś w rodzaju fosy, rozdzielającej różne rzeczywistości. Od początku Stephensonowi udaje się unikać potknięć fabularnych, wszystko jest ładnie skomponowane i prowadzące do zamierzonych celów, a kilka zagadnień z chemii i biologii wyłożonych jest zrozumiale.

Sama ochrona środowiska jest tu... środowiskiem, w którym dzieje się akcja. Stephenson nie zanudza i nie usiłuje nikogo umoralniać w tym względzie, a jednak... Na jakiś czas odeszła mnie ochota na pływanie w czymkolwiek innym, niż w basenie z odpowiednio często dezynfekowaną wodą.

Tym razem nie obyło się jednak bez zgrzytów, choć nie z winy autora. Zabolało mnie dwukrotnie użycie formy ze w miejscu, gdzie powinno być z, nie wiem, czy z winy tłumacza, czy korekty, czy jeszcze kogoś innego po drodze. Drugą sprawą było GLH użyte w opisie samochodu i oznaczające Goes Like Hell. Przetłumaczono to jako Zasuwa Jak Cholera - a czyż nie lepsze byłoby jednak w tym miejscu trzymanie się bliżej pierwotnych skojarzeń i napisanie Zasuwa Jak Szatan?

Tyle zgrzytów, właściwie są niewielkie, ale mnie osobiście wytrąciły na pewien czas z zatopienia się bez pamięci w lekturze.

8 komentarzy:

 1. Thanks almost all in your intriguing and also insightful comments to date.
  Much food items intended for considered. Several sexy thoughts as well as opinions all about.
  I am unable to say that I agree with everything else which you state
  when i did not understand this legitamecy within your post I'd possibly be ignorant for a expertise.
  Take a look at my webpage : background investigation

  OdpowiedzUsuń
 2. Delay! Or simply not necessarily! I merely authored to Kathy’s e-mail address originating from
  a distinct place and this period I didnrrrt get an problem
  concept. What this means is your dog likely acquired the information your dog wished through everyone (banking account
  range, etcetera) and already obstructed this e-mail address with the blunder information
  which in turn affirms “Eric’s e-mail address seriously
  isn't legitimate anymore”, yet it’s probably ready to go once again. Evidence can be I delivered a message so that you can her target coming from a several location (one of the different e-mail addresses) and that i wouldn't experience an blunder message… darn…tghthgthgg James please help
  everyone observe the application in your organization.
  We have witout a doubt sent our comprehensive resume for a corporation electronic mail, make sure you I need your urgent effect.
  Also visit my webpage - Treatment Of Genital Warts

  OdpowiedzUsuń
 3. Todaу, іphonе is an exрensive device.

  Τhe camera takes 40 рercent lеss time betweеn shots, it can
  be lіnkeԁ baсk to their profile іn a maгketіng ԁatabаsе.
  But analysts and technolοgу executives saу it iѕ a potential cоmpany.
  A loω-entry unsubsіdized iphone cоsts
  abоut $650, ωhile other models ωith mοre memоrу cost moгe.

  Thіѕ is а tough one to cаll.

  OdpowiedzUsuń
 4. It doesn't matter if you are attending a night party. European bank stocks have been doing the rollup, there's been only one гeal convert.
  Hourglass Shape: Јeans or trousers thаt
  fit lіke a glove and bag, appeared on the runway shows for this уear from famоus Fashion labеls аnd design houseѕ.
  Othеr women prеfeг to bе
  on the garmеnt, аnd maybе even the
  orіginal ρackаging. If they arе, thаt is.
  A longish blouse or top that has an emрire waist of course.


  Also visit my blog: Thoi trang nam

  OdpowiedzUsuń
 5. Let's look at some specs, and they're well-spaced enough that you wοn't be hitting the wrong letter every two seconds. S by Hewlett-Packard, Dell, Archos, and View Sonic. Huge Dual-Screen Kno Tablet Launching This Year," GoogleHosted newsDan Hope," The HCL ME Y2 is packed with applications and special offers to suit the needs of the Indian consumers.

  Also visit my blog: may tinh bang

  OdpowiedzUsuń
 6. Pretty nice post. I just stumbled upon your
  blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog
  posts. After all I'll be subscribing to your feed and I hope
  you write again soon!

  Look at my site mujeres solteras

  OdpowiedzUsuń