niedziela, 3 lipca 2011

Konfucjusz


Nie smucę się, że ludzie mnie nie znają,lecz smucę się, że ja ich nie znam.

Dial: I, 16
Te słowa Konfucjusz wypowiedział ponad dwa tysiące lat temu, nie zdając sobie sprawy z tego, jaką sławę osiągnie po śmierci. Dzisiaj ponad sześć milionów ludzi wyznaje konfucjanizm, system filozoficzny powstały na podstawie nauk tego starożytnego, chińskiego filozofa. Jego nauki znane są głównie w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych, w Europie kojarzone jest głównie jego imię i sam fakt istnienia konfucjanizmu. Niezbyt wiele wiadomo o życiu Konfucjusza, gdyż niewiele zachowanych jest materiałów, mogących stanowić pewne dane biograficzne, jeszcze mniej przeniknęło do powszechniejszej świadomości.Ten stan rzeczy próbuje nieco zmienić Jonathan Clements za sprawą swojej książki Konfucjusz. Biografia. Czerpiąc ze wszystkich dostępnych źródeł stara się ustalić, jak przebiegało życie mędrca i uporządkować chronologicznie znane fakty z jego życia. Jak już pisałam, niewiele zachowało się informacji i dokumentów z czasów Konfucjusza, toteż książka grubością nie grzeszy. Przybliża jednak zdecydowanie postać filozofa, pokazując nie tylko jego ideologię, ale w kilku miejscach i zwykłe, ułomniejsze strony jego natury, a przede wszystkim kreśląc historyczne tło czasów, w których żył Mistrz Kong.

Książka ozdobiona jest klasycznymi, chińskimi grafikami nieznanego autora. Sam tekst przetykany jest cytatami z Dialogów Konfucjańskich i opatrzony przypisami. Niestety, objaśnienia przypisów umiejscowione są na końcu książki, co dla mnie było niewygodnym rozwiązaniem - w przypadku, gdy przypisy nie są bardzo obszerne, a w wielu wypadkach ograniczają się jedynie do podania źródła cytatu można było umieścić je bezpośrednio pod tekstem.

Konfucjusz sprawił, że bardziej niż do tej pory chciałabym się zapoznać z Dialogami, a nawet posiadać je na swojej półce, by sięgnąć do nich od czasu do czasu - Clements zawarł w biografii tylko niewielką część tego, co zostawił po sobie Kong Fuzi.

Metryczka:

Autor: Jonathan Clements
Tytuł: Konfucjusz. Biografia (Confucius. A Biography)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
ISBN: 83-89700-44-1
Liczba stron: 108

1 komentarz:

  1. Mądrości konfucjusza to na pewno jedne z ważniejszych cytatów jakie rozpowszechnia się na świecie :) Ja ostatnio też zapałałem wielką miłością do nich :) Najczęściej zaparzam sobie ulubionę Dilmah Ceylon Gold i do tego kilka cytatów :) Dość mocno je analizuje )

    OdpowiedzUsuń